19 kwietnia 2018 roku przypada 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów  podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje już po raz szósty akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Akcja Żonkile została zainicjowana w 2013 r. przez Muzeum POLIN z okazji 70. rocznicy. Akcja ta upamiętnia powstanie w getcie warszawskim. W tym roku i Nasza szkoła dołączyła do tego wydarzenia nagrodzonego tytułem najlepszej kampanii społecznej 2016 roku.

Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia, w rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję rozdając podczas każdych obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych żonkili.

19 kwietnia 2018 r.

Klasa VI b zaprezentuje gazetkę ścienną oraz w krótkiej prelekcji przedstawi uczniom klas IV- VI wiadomości odnośnie ważności tego co wydarzyło się 19 kwietnia 1943 r. w warszawskim getcie. Dla uczczenia pamięci tego wydarzenia uczniowie i uczennice VIb zasadzą również żółte żonkile w szkolnym ogródku.

zonkil

Patronat nad akcją:

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości

Patronat honorowy Minister Edukacji Narodowej